bebilon pronutra 1

Czym jest mleko modyfikowane?

Mleka modyfikowane to produkty nowej generacji stworzone z myślą o potrzebach najmłodszych dzieci i ich rodziców. Są to preparaty wyprodukowane na bazie mleka krowiego. Posiadają jednak skład zmieniony w znacznym stopniu, tak aby wpływać korzystnie na rozwój maluchów. Zasadniczą różnicą pomiędzy mlekiem krowim, a kobiecym jest znacznie wyższa zawartość białek serwatkowych, a mniejsza kazeiny w pierwszym z wymienionych produktów. Procedury produkcji mleka modyfikowanego obejmują, więc zmiany stosunków białek i aminokwasów. Poza tym modyfikacjom ulega ilość tłuszczu, cukrów oraz witamin soli mineralnych.

Kiedy stosować mleka modyfikowane?

Mleka modyfikowane dzielą się na trzy zasadnicze rodzaje oznaczane numerami 1, 2 i 3.

Mleka opatrzone numerem „1” to mleka pierwsze, stosowane u niemowląt niekarmionych mlekiem matki. Sytuacja, w której kobieta ze względu na zdrowie swoje lub dziecka musi zrezygnować z karmienia piersią, zdarzają się coraz częściej. Dlatego rynek mlek modyfikowanych „jedynek” również bardzo intensywnie się rozwija. Preparaty takie mogą być stosowane u dzieci już od pierwszego dnia po narodzinach. Jest to okres szczególnej wrażliwości, dlatego muszą być one wyjątkowo delikatne i dopracowane. Do najpopularniejszych produktów z tej kategorii należą m.in bebilon pronutra 1, bebiko 1, enfamil 1 premium.

Mleka z symbolem „2” na opakowaniu nadają się dla dzieci w wieku od 6. miesiąca do 12. miesiąca życia. Przez pierwsze sześć miesięcy życia w organizmie malca zaszło wiele zmian, dlatego po tym czasie konieczna jest zmiana pokarmu, gdyż potrzeby dziecka również uległy zmianom. Preparaty te mają nieco odmienny skład, tak aby w pełni sprostać oczekiwaniom rodziców i spełnić wymagania organizmu malucha.

Mleka z symbolem „3” to tak zwane „mleka następne”. Są to preparaty, które można stosować u dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Jako produkt wzbogacający dietę nierzadko spełniają swoją funkcję do około 3. roku życia dziecka. Doskonale sprawdzą się u niemowlaka, który dotychczas karmiony był mlekami modyfikowanymi 1 i 2. Stosowane są również u dzieci, które były karmione naturalnie mlekiem matki i muszą teraz przyzwyczaić się do nowego rodzaju pokarmu.

Mleka modyfikowane – skład

W składzie mleka modyfikowanego pierwsze miejsce zajmuje laktoza, która jest głównym źródłem energii dla dziecka. Poza tym preparaty te wzbogacane są w różnorodne witaminy, w szczególności te z grupy B, które warunkują prawidłowy rozwój całego organizmu. Idealna kompozycja wapnia i witaminy D wpływa na wzrost kości, natomiast witaminy A, D i C zwiększają odporność organizmu.